Přeskočit na hlavní obsah

FOTOGRAFOVAT SE S MAKE-UPEM NEBO BEZ MAKE-UPU?

Naked while fully clothed.

Nahá, přestože zcela oblečená. To byl koncept známého kalendáře Pirelli pro rok 2017. Fotografoval ho vyhlášený fotograf Peter Lindbergh, jehož fotografie obdivuji.

Při fotografování tohoto kalendáře se vydal zcela jiným směrem, než bylo doposud pro kalendář Pirelli zvykem. Věci se stále mění a lidé se snaží, aby vše bylo čím dál tím dokonalejší. Jsem zvyklí na velkolepé projekce a obrazy, úžasná místa, osvětlení, dokonalý make-up, složité retuše a manipulace. On se ale rozhodl najít to úžasné v něčem jiné, v něčem obyčejném, v něčem, co je jednoduché, lidské a skutečné.

“Řekla jsem Petrovi, to už bylo ono? Už je to nafocené? Myslela jsem si, že děláme testovací snímky. Bylo to velice jednoduché.” To jsou slova Nicol Kidman, která pro kalendář byla fotografována v hotelu v Los Angeles. "Tento kalendář nám ukazuje, že máme volbu. Jako žena, vím, že můj manžel v mém osobním soukromém životě upřednostňuje, pokud jsem přirozená, bez make-upu. Pak je tu ale i druhá strana, příležitost, kdy se mohu nalíčit a být někým jiným. Je to o možnosti volby. To je důležité poselství. A také je to o tom, nesoudit a o svobodě jedince být tím, kým doopravdy je."

V kalendáři jsou vyfoceny známé osobnosti, jako např. Jessica Chastain, Penelope Cruz, Nicole Kidman, Julianne Moore, Uma Thurman, Kate Winslet a další. Speciálním hostem focení byla Anastasia Ignatova, profesorka politologie na Moskevské Státní Univerzitě. Uma Thurman po focení řekla, že se cítila jako během interview, ale s fotoaparátem. Penelope Cruz měla pocit, že to byl téměř pohled do duše.


A to je právě to, co mi na fotografiích žen bez make-upu a líčení fascinuje. Mám pocit, jako bych viděla jejich pravé já. To, co by jinak make-up a dokonalý vzhled zakryl. Přestože mohou být vidět některé nedostatky, jsou krásné. Vlastně bych to ani nenazvala nedostatky. Řekla bych, že jsou to jen odchylky od obecných měřítek a ideálů krásy. Ale kdo stanovil tyto ideály? Proč jim tak lehce uvěříme a pak se, my ženy, často trápíme, že nezapadáme do "normy"?

Tím ale nechci říci, že ženy by se měly fotografovat vždy bez make-upu. Často jsem o tom přemýšlela, co je vlastně správně. A ulevilo se mi, když jsem došla k tomu, že správně je vlastně obojí. Jsou chvíle, kdy chceme být sami sebou. A bylo by fajn, mít fotografii, kde jsem sama sebou a navíc, kde se sama sobě líbím. Taková, jaká jsem doopravdy. Jakou mne zná moje rodina. Ale zároveň jsme ženy. Ty byly stvořeny k tomu, aby se zdobily. Touží být krásné a už od pradávna vymýšlejí způsoby, jak svoji krásnu zvýraznit a ještě více se mužům líbit. Proto je určitě dobré mít i takovou zkušenost, kdy mne tým profesionálů nalíčí a vyfotí. Jako krásnou, nádhernou ženu. Která by mohla být vyfocena na obálce časopisu. Která bude vzorem pro další ženy, jak krásné by mohly být.

 

Během března a února jsem vyfotila podobným způsobem několik žen. Bez make-upu. Opravdové a přirozené. A všechny na svých fotografiích vypadají krásně. Byla bych zvědavá, jak by na fotografiích vypadaly, pokud by prošly před focením pod rukami zkušené vizážistky. Jak moc by jejich fotografie byly jiné (nebo stejné) :-) Třeba se to někdy dozvím.

Každopádně při fotografování u mne máte možnost, rozhodnout se, zda se chcete fotit nalíčené nebo nenalíčené.


Populární příspěvky z tohoto blogu

STUDIOVÝ PORTRÉT

Studiový portrét je výzva. Není jen o zaostření a následném cvaknutí spouště. Je třeba se "napojit" na osobu, kterou fotografujete, ať už je to dítě nebo dospělá osoba. Pokud k tomu nedojde, tak není možné vytvořit skutečný a důvěrný obraz osoby, která se nachází před Vaším objektivem.

Ve skutečnosti, je portrétní fotografická schůzka ve studiu zkouškou Vaší schopnosti fotografovat. Ve foto studiu jste pouze Vy a Váš model. Není tam žádné rozptýlení. A je zcela na schopnostech fotografa, zda v tomto "vakuu" dokáže něco vytvořit.

Mým cílem je, aby mé fotografie byly emotivní. Aby v divákovi vyvolávaly různé pocity a emoce a přinutily ho se nad fotkou zamyslet. Nejedná se o umění, které se bude líbit každému. Ale těm, kteří se dokáží do tohoto stylu vcítit, přinesou mé fotografie nejen vnější obraz fotografované osoby, ale i hlubší pohled do její duše. Podstatu, která je skryta za úsměvem.

(Klasické "usměvavé" fotografie umím vytvořit a vytvářím také. Ty vá…

CO VŠECHNO OBSAHUJE VAŠE FOTOGRAFOVÁNÍ U MNE?

Často a ráda si povídám o tom, co všechno obsahuje fotografování, které si u mne lidé objednají. Výsledkem nejsou totiž jen fotografie. Celé focení je i krásný zážitek, na který lidé rádi vzpomínají. A zatím každý, přestože na začátku říkal, že se fotí nerad, odcházel s tím, že si focení užil. Což mne moc těší.

A co vše tedy můžete během svého fotografování očekávat?
Krok č.1: Přípravnou konzultaci Zvu Vás ke mne do studia v Plzni na bezplatnou konzultaci a ukázku studia. Ukážu vám prostředí, ve kterém se budete fotit, můžete si prohlédnout oblečení, které je ve studiu k dispozici k zapůjčení, prohlédnout a osahat si krásné a kvalitní produkty, které nabízím a také probereme podrobnosti focení, které byste si přáli. Ani pro proběhnutí této schůzky nemáte povinnost si focení zarezervovat. Ale pokud se rozhodnete, že byste se u mne chtěli nechat vyfotografovat, velice ráda s Vámi vyberu datum, které Vám vyhovuje. Konzultaci je možné samozřejmě provést i po telefonu.
Krok č.2: Naplánování…

PŘÍBĚH O RADOSTI Z FOTOGRAFIÍ

Představte si ten pocit... Odcházíte z fotostudia a přes rameno máte tašku. Jsou v ní fotky. Vaše portréty. Jdete po ulici. Lidé, které potkáváte nemají nejmenší tušení, co si v tašce nesete. A vás to přitom naplňuje krásným pocitem spokojenosti. Zatím je to takové malé tajemství. Nesete si ho domů a víte o něm jenom vy.


Cestou ještě skočíte rychle do krámu něco nakoupit. Ale jen rychlý nákup. Nechcete se zdržovat, protože už se těšíte domů. Až si v klidu sednete a fotky si znovu prohlédnete. Důkladně. A pomalu. Ani se vám totiž nechce uvěřit, že ten krásný pocit, který v sobě máte, je opravdový. Že by pár fotek mělo takovouhle sílu? Rohlíky do tašky dáte velmi opatrně. Hned vedle si přece nesete svůj poklad. Nesmí se mu nic stát.

Možná jedete autem. Taška s fotkami leží na sedadle spolujezdce. Když stojíte na červené, je to tak lákavé. Teď je přece chvilku čas. Chcete se jen rychle mrknout. Letmo se podívat a posílit ještě trochu víc ten pocit spokojenosti. Radosti. Těšení se. Ale už…