Přeskočit na hlavní obsah

SLEEKLENS 'PORTRAIT PERFECTION' PHOTOSHOP ACTIONS REVIEW

Recently I was contacted by Sleeklens and asked to review their Portrait Perfection Collection set of Photoshop actions. I very appreciate this opportunity. Despite for portrait work I have my workflow done, I was very excited to see how the actions will work.

The company Sleeklens is currently based in Copenhagen in Denmark and employs talented experts from around the world. Their goal is to provide a product that works "with" you, not "for" you. They give the photographer full control of the image editing process. Their products can be used by professional photographers as well as by aspiring enthusiasts.

The installation of the actions is the same like any other actions. It was very easy and fast. If you are new to photoshop actions, they have an installation video for you.

There are 56 actions in the collection. The actions work for Mac as well as PC users. They work with RAW and JPG photos. The work with the actions is very easy and intuitive, even if you are a beginner in Photoshop. In case you don’t know where to start, you will get a recipe list and photo samples to try out.

Once I installed the actions I start to play with them. The structure of the actions is very logical. They have clear names so you understand clearly what the action will do. I like it very much. I tried all the actions as the were ordered in the colletion.

The first set of actions is called All in One. It was done for those who do not want to adjust anything. You just play the action and the adjustments are done fast. There are actions for neutral, bright and shiny or matte look. And some others. They work fine, but I like to have full control over my adjustments therefore I did not use them for working on my image.

The next set is called Base. These actions are useful at the begining. They are ment to set the basic aspects of the photos, like temperature, contrast, shadows, highlights, etc. The action makes several layers and you can adjust each of them as you wish. Again very easy, logical and intuitive.

Then there are the sets of actions for setting the exposure (bright or dark), temperature (warmer or cooler) and color correction. These all are the actions where I started my workflow. As I wrote at the beginning I like to work step by step, to have full control over the process and that was provided by these sets of actions.

The next set of actions if for portrait retouch. I liked very much the action for brightening eyes. The effect was very subtle but effective. Just in the level I like. Again fast and easy.

I also used the set of tones enhancing. I liked the effects. I did not know which one to choose so I decided to combine two of them. I also used the vignette actions. For the enclosed image I skipped the actions called Light Glow. But I also played with them. I like the they are called accurately and mainly that the effects are movable. You can place the effect where you like it on your image.

I also used the actions Dodge and Burn and Sharpen from the next actions set. And finally when placing the image on the internet also the action for web resizing.This is the workflow I did for this image:
1) Exposure - Bright 12% Opacity
2) Temperature - Warmer 10% Opacity
3) Color Correction, Reduced Reds - 60% Opacity, only on the skin
4) Portrait Retouch, Fast Retouch - Rosy Blush on cheeks, Bright Sparkly Eyes, Lashline
5) Enhance Tones - Velvet Ink 30% Opacity
6) Enhance Tones - Dark Island 100% Opacity
7) Vignette, Toned Vignettes - Yogi Brown Vignette
8) Dodge and Burn - selective areas
9) Sharpen
10) Web resize

In conclusion - would I reccomend the Sleeklens Portrait Perfection Collection Photoshop Actions? I can say YES. The Sleeklens Portrait Perfection Collection Photoshop Actions is great if you are a new to Photoshop. It will speed up your process, but it is also great learning tool. Once the action does the work for you, you can look into it and investigate how the effect was achieved.

Beacuse these actions are very well written and the work with them is fast they can be handy also for advanced Photoshop users. They might be able to create their own actions to get similar effects. But if something works well and you like the results why not letting someone else to do the work for you.

You can find the Sleeklens Portrait Perfection Collection Photoshop Actions here:
https://sleeklens.com/product/portrait-perfection-photoshop-actions/

To see the full Photoshop Actions offer, please, visit the following URL:
https://sleeklens.com/product-category/photoshop-actions/

Populární příspěvky z tohoto blogu

STUDIOVÝ PORTRÉT

Studiový portrét je výzva. Není jen o zaostření a následném cvaknutí spouště. Je třeba se "napojit" na osobu, kterou fotografujete, ať už je to dítě nebo dospělá osoba. Pokud k tomu nedojde, tak není možné vytvořit skutečný a důvěrný obraz osoby, která se nachází před Vaším objektivem.

Ve skutečnosti, je portrétní fotografická schůzka ve studiu zkouškou Vaší schopnosti fotografovat. Ve foto studiu jste pouze Vy a Váš model. Není tam žádné rozptýlení. A je zcela na schopnostech fotografa, zda v tomto "vakuu" dokáže něco vytvořit.

Mým cílem je, aby mé fotografie byly emotivní. Aby v divákovi vyvolávaly různé pocity a emoce a přinutily ho se nad fotkou zamyslet. Nejedná se o umění, které se bude líbit každému. Ale těm, kteří se dokáží do tohoto stylu vcítit, přinesou mé fotografie nejen vnější obraz fotografované osoby, ale i hlubší pohled do její duše. Podstatu, která je skryta za úsměvem.

(Klasické "usměvavé" fotografie umím vytvořit a vytvářím také. Ty vá…

CO VŠECHNO OBSAHUJE VAŠE FOTOGRAFOVÁNÍ U MNE?

Často a ráda si povídám o tom, co všechno obsahuje fotografování, které si u mne lidé objednají. Výsledkem nejsou totiž jen fotografie. Celé focení je i krásný zážitek, na který lidé rádi vzpomínají. A zatím každý, přestože na začátku říkal, že se fotí nerad, odcházel s tím, že si focení užil. Což mne moc těší.

A co vše tedy můžete během svého fotografování očekávat?
Krok č.1: Přípravnou konzultaci Zvu Vás ke mne do studia v Plzni na bezplatnou konzultaci a ukázku studia. Ukážu vám prostředí, ve kterém se budete fotit, můžete si prohlédnout oblečení, které je ve studiu k dispozici k zapůjčení, prohlédnout a osahat si krásné a kvalitní produkty, které nabízím a také probereme podrobnosti focení, které byste si přáli. Ani pro proběhnutí této schůzky nemáte povinnost si focení zarezervovat. Ale pokud se rozhodnete, že byste se u mne chtěli nechat vyfotografovat, velice ráda s Vámi vyberu datum, které Vám vyhovuje. Konzultaci je možné samozřejmě provést i po telefonu.
Krok č.2: Naplánování…

PŘÍBĚH O RADOSTI Z FOTOGRAFIÍ

Představte si ten pocit... Odcházíte z fotostudia a přes rameno máte tašku. Jsou v ní fotky. Vaše portréty. Jdete po ulici. Lidé, které potkáváte nemají nejmenší tušení, co si v tašce nesete. A vás to přitom naplňuje krásným pocitem spokojenosti. Zatím je to takové malé tajemství. Nesete si ho domů a víte o něm jenom vy.


Cestou ještě skočíte rychle do krámu něco nakoupit. Ale jen rychlý nákup. Nechcete se zdržovat, protože už se těšíte domů. Až si v klidu sednete a fotky si znovu prohlédnete. Důkladně. A pomalu. Ani se vám totiž nechce uvěřit, že ten krásný pocit, který v sobě máte, je opravdový. Že by pár fotek mělo takovouhle sílu? Rohlíky do tašky dáte velmi opatrně. Hned vedle si přece nesete svůj poklad. Nesmí se mu nic stát.

Možná jedete autem. Taška s fotkami leží na sedadle spolujezdce. Když stojíte na červené, je to tak lákavé. Teď je přece chvilku čas. Chcete se jen rychle mrknout. Letmo se podívat a posílit ještě trochu víc ten pocit spokojenosti. Radosti. Těšení se. Ale už…